fbpx

10 фактів про свято Івана Купала, про які ви могли не знати

Іван купала — народне свято, яке завжди відзначається вночі з 6 на 7 липня. Експерти розповіли про деякі важливі та цікаві факти про це свято, про які багато з наших читачів могли раніше не чути.

Це свято відзначалося ще до народження Христа
Деякі історичні дані та непрямі факти вказують на те, що цьому святу вже близько 3000 років. Так, варіації традицій завжди змінювалися, але його можна назвати одним із найдавніших взагалі в цілому в світовій культурі. Раніше свято називалося Купайло, Солнцекрес. Купало, Соботки, Іван Травний. Це свято має язичницьке коріння і крім Русі відзначалося в величезній кількості країн східної Європи.

Це свято богів кохання та голоду
Купало — бог кохання, а Мара (йменувалася також Мареною) — богиня зими. Зима в давнину завжди уособлювала голод, смерть, страх, темряву. Люди робили опудало Мари і спалювали його в багатті, або топили у воді. Так відлякалося всяке зло, приваблювався успіх.
Факти також свідчать про те, що божество Купало могло з’явитися в слов’янському пантеоні випадково. Якийсь із літописців, мабуть, подумав, що Купало — бог, якому люди в цей день моляться і на честь якого влаштовують ігрища. Далі його неправильне трактування взяли на озброєння інші літописці.

Магічна сила папороті
Багато хто чув історії про те, що люди в давнину ходили шукати квітучу папороть. Відповідно до повір’їв, це давало необмежені сили, удачу. Далеко не всі знають про те, що люди також просто знаходили цю рослину ввечері або вночі, щоб попросити у нього допомоги і прощення гріхів.

Раніше Івана Купала святкували в інший час
Протягом більш ніж двох з половиною тисяч років це свято відзначалося у день літнього сонцестояння. Потім календар змінився, тому люди почали відзначати його на два тижні раніше.

Православ’я замінило язичницькі традиції
Іван Купала пов’язаний із водою та її живлючою силою. Саме тому до цього свята приурочили інше свято, але вже не народне, а християнське. Йдеться про день народження Іоанна Хрестителя — того самого, що хрестив Ісуса Христа, виконавши стародавнє пророцтво.

Не поспішайте купатися вранці в день Івана Купала
Багато хто говорить, що в цьому немає нічого страшного, або це навіть корисно. Тим не менше, на Русі було багато областей, в яких вважалося, що купатися на ранок після розгульної ночі не варто, тому що вас може потягти з собою на водне.

Особлива сила природи
Цього дня природа набуває потужної сили. Ранкова роса має цілющі властивості, а самі рослини також заряджаються силою. Саме тому вранці 7 липня прийнято ходити на збір трав в ліс і в полі. Також можна вмиватися росою, примовляючи: «Міцнішим стане моє тіло, красивішим стану. Так природа захотіла— зробити красивішою за мене».

Цього дня намагалися не спати
Найкоротшої ночі року (як було сказано вище, свято відзначалося в день сонцестояння), не можна було спати, щоб можна було протистояти різному поганню і не дати себе обдурити поганим людям, які володіють чорною магією.

Вогонь цієї ночі має цілющу силу
Не всі знають, що у вогні вночі Івана Купала можна і навіть потрібно спалювати речі хворих людей. Наприклад, якщо у вас є якась недуга, спалить поношені штани або футболку, в якій ви ходите вдома. Раніше люди вірили в те, що це допомагає зцілюватися. Вважається, що це дійсно працює, тому що ви звільняєте себе від прив’язок до минулого.

Цього дня могли визначити відьму
Є гарні й нехороші жінки з магічним даром. Відьма називали всіх, хто використовує силу природи проти людей. Вважалося, що вогонь на них діє найнегативнішим чином, оскільки вони не можуть довго стояти біля багаття. Таким чином обчислювали тих, хто промишляє темною магією, адже такі жінки, швидше за все, трималися подалі від скупчення людей, придумуючи при цьому різні приводи.

You cannot copy content of this page