fbpx

30 червня 2020 року – День Святого Мануїла

Сонце в зеніті, а рослинність в зростанні

Православна церква 30 червня віддає данину пам’яті подвигу братів-мучеників Мануїла, Савела і Ісмаїла, страчених імператором Юліаном за те, що вони відмовилися відректися від християнської віри. У народі говорили про те, що на Мануїла Сонце застоюється в зеніті, що призводить до бурхливого зростання рослинності – в полях починають цвісти волошки, з шипшини облітають пелюстки, а водойми прикрашаються численними лататтями, в кожній з яких, за народним повір’ям, ховається русалка.

30 червня відзначалося свято Сонця, присвячене язичницькому богу Ярила. Однак з приходом християнства селяни в цей день стали звертатися до трьох братів-мучеників з молитвою, в якій просили Святих Мануїла, Савела і Ісмаїла захистити їх від нечистої сили, що бродить в цей літній день по дворах з моторошним виттям. Селяни не сумнівалися в тому, що нечисть на 30 червня шукає собі жертву, і намагалися якомога рідше виходити 30 червня на вулицю, щоб не померти і не потрапити в полон до нечисті.

У народі існувало ще одне повір’я, пов’язане з 30 червнем. Вважалося, що на Мануїла ввечері біля озер сидить маніхея (Манья), яка за допомогою латаття заманює красивих дівчат в воду, а потім тягне їх на глибину. Вночі Манья разом зі своєю донькою з’являлася в селі, щоб заманити людей в ліси і віддати їм  дідька.

Крім того, в народі вірили, що 30 червня нечисть могла вселитися в будь-яку домашню тварину, наприклад корова, у якої через це псувалося молоко.

Захистити себе від нечисті 30 червня можна було за допомогою молитви трьом братам-святим, а також за допомогою багать, розпалених на берегах річок і озер і для того, щоб відлякати будь-яку нечисту силу.

В цілому ж російські люди намагалися провести цей літній день весело. На вулицях сіл на Мануїла розгорталися гуляння, а потім народ вирушав на численні ярмарки, які починали свою роботу з 30 червня. Одним з атрибутів цього християнсько-язичницького свята були яйця. Селянки в цей день намагалися зварити якомога більше яєць, щоб кури добре неслися круглий рік. З цієї ж причини головними стравами святкового столу в цей день були різноманітні омлети, приготовані з цибулею, сиром, хлібом і т.д.

Люди, що народилися 30 червня, мають потайним характер і яскравими технічними талантами. Тому досягнення цих людей, які завжди ставлять перед собою високі завдання, для оточуючих практично завжди стають повною несподіванкою. Несподіваний успіх завжди викликає заздрість, від якої людей, що з’явилися на світ в день Святого Мануїла, захистить оберіг з турмаліном. Іменинників в цей непростий літній день відзначають людей з досить мудрими іменами, серед яких Аверкій, Ізмаїл, Максим, Мануїл, Савелій і Пелагея.

Народні прикмети на 30 червня:
– Гроза на Мануїла з численними спалахом і блискавицями – до хорошого урожаю;
– На поверхні водойм до ранку 30 червня не з’явилися латаття – очікується різке похолодання з сильним негодою;
– Багряний захід – до вітру, який нажене дощові хмари;
– У вечірньому небі з’явилася веселка – погода в найближчі дні буде просто відмінною.

You cannot copy content of this page