fbpx

19 червня наші предки завжди спілкувалися з луговими, водними і лісовими навьямі – Русаль духами.

Згідно з народними повір’ями, Русаль і русалками ставали ті, хто передчасно помер, так і не ставши дорослими, або добровільно пішов з життя.

Починався Русальний тиждень, Свято Марени та Віл або Вологи Земної. Спочатку вшановували предків: їх звали в хату погостити, по кутах розкидали свіжі березові гілочки.

У цей особливий день селянки проводили спеціальні ритуали, залишаючи господарство турботам чоловіків часом на весь тиждень. Ті, у кого були діти, обов’язково залишали на гілках у джерел або в поле старий дитячий одяг, полотна і рушники для Русаль малюків. Сьогодні неодмінно потрібно було задобрять Русаль духів, щоб ті не заманювали малих дітей і інших родичів, а, навпаки, допомагали – дарували родючість полів, лугах і лісах, поїли їх земними соками.

Слов’яни вірили, що починаючи з цього дня цілий тиждень цих істот можна було побачити на квітучих полях, поблизу річок, в гаях, а також на кладовищах і дорожніх перехрестях.

Говорили, що зустріч з русалкою обіцяла незліченні багатства, або оберталася горем. Дівчатам завжди коштувало побоюватися цих істот, як і дітям: русалки запросто могли заманити дитину в хоровод, та й залоскотати або затанцювати його до смерті. А тому всю Русальний тиждень дітям і дівчатам виходити на луг або в поле заборонялося. Померла в цей час дитина всіма вважалася забраним до себе русалками. Щоб захиститися від цих норовливих духів, з собою носили різко пахнущі рослини: хрін, полин і часник.

Подейкували, що під час танців ці духи виконують пов’язаний із захистом посівів обряд. Вони могли як покарати тих, хто працював в свято (наслати бурі, неврожай, зливи, посуху або витоптати пророслі колосся), так і нагородити, даруючи свій захист і допомогу.

Також з цього моменту починалася прополка проса, льону і хлібів, але займалися цим тільки, якщо місяць був на шкоду, так як в повний місяць позбавлятися від бур’яну безглуздо, вона стрімко зросте знову. У народі говорили, що коли з бур’янами бракує часу свого часу, то пустять вони тебе по світу

Прикмети:
Перед дощем –  перепела кричать.
З зорі в поле жайворонка не чути – чекай негоди.
Різко похолодало – погода на краще зміниться.
Павуки відкладають яйця – день буде пригожий.

You cannot copy content of this page