fbpx

21 липня: Свято Казанської ікони Божої Матері

Чудотворна Казанська ікона Божої Матері є однією з найбільш шанованих в Російській. З набуттям, прославлянням і шануванням цієї ікони нерозривно пов’язана історія Казанського Богородицького жіночого монастиря (нині чоловічого).

Серед усіх Богородичних ікон Казанський образ має найбільшу кількість чудотворних шанованих списків. До революції в свідомості більшості людей назва губернського міста Казань асоціювалася насамперед з Казанської іконою Божої Матері, що зберігалася в Богородицком жіночому монастирі.

Історія набуття чудотворної ікони і заснування монастиря така. На початку липня 1579 року в Казані була велика пожежа. Вогонь поглинув цілий район. Згорів двір стрілецького сотника Данила Онучина (церковний переказ говорить про нього, як про стрільця, хоча Онучіной – нижегородські дворяни, які переселилися в Казань в 60-і роки XVI століття).

Дванадцятирічної дівчинці Марфі, дочці сотника Онучина, тричі являлася уві сні Пресвята Богородиця, наказуючи йти на міське попелище і знайти Її образ. Дівчинка розповіла про це матері, а та повідомила про бачення архієпископу Казанському Єремію, який благословив духовенство взяти участь в пошуках ікони.

8 червня 1579 року Марфа виявила ікону Богородиці на місці згорілого будинку. В цей же день ікона була перенесена в парафіяльну церкву Миколи Тульського, розташовану недалеко від місця знаходження образу Богородиці. У здобутті ікони брав участь священик казанської Ніколо-Гостінодворской церкви Єрмолай, пізніше – Казанський митрополит, а потім і Патріарх і священномученик Гермоген, канонізований церквою в 1913 році. Він і описав, перебуваючи на посаді Казанським митрополитом події, пов’язані з набуттям чудотворного образу.

Однак викрадення ікони не зупинило потоку паломників до місця її здобуття. У 1910-1913 рр. безпосередньо на місці знаходження ікони – в підземеллі собору – був збудований підземний храм. Більш того, в Казані поширився переказ про те, що в дійсності викрадений був чудотворний список, а справжня стародавня ікона була прихована і збережена старої ігуменею.

У радянські роки Казансько-Богородицький монастир, як і багато храмів Казанської єпархії, був закритий. Більшість святинь єпархії зберігав єдиний незакритий казанський храм Ярославський чудовтворцев на Арському кладовищі. Зберігав він також і чудотворний список Казанської ікони Божої Матері. Деякі стверджують, що цей чудотворний список і є тією давньою Казанської іконою Божої Матері, збереженої ігуменею.

Традиції і прикмети свята
Традиційно 4 листопада православні християни приходять до храмів, де біля ікони Казанської Божої Матері моляться за батьківщину і здоров’я рідних.

Вважається, що шлюби, укладені в День Казанської ікони Божої Матері, будуть особливо міцними. Батьки молодих при цьому повинні подарувати їм Казанську ікону.

Особливою силою відрізняється святий образ, куплений в святковий день. Ікона захищає будинок від пожежі, хвороб і недобрих гостей.

З давніх-давен віруючі відзначали, що якщо 4 листопада йде дощ, скоро в свої права вступить справжня зима.

Незаміжні дівчата у свято відправлялися в гай, де виглядали у покритий інеєм березовий листочок. Вони вважали, що цей ритуал розкриває їхню красу і сприяє якнайшвидшому вступу в шлюб.

Що не можна робити в День Казанської ікони Божої Матері

У це свято, як і в будь-який день, віруючим не можна сперечатися, конфліктувати і впадати в зневіру.

Також існує прикмета, що не рекомендує сідати в цей день за кермом або відправлятися в далеку подорож.

You cannot copy content of this page